TRASY KAJAKOWE

 KAJAKIEM wzdłuż jeziora Kalwa

Trasa spływu kajakowego jeziora Kalwa –  6,05 km(długość trasy w jedną stronę)

Wyruszamy z Ośrodka Posejdon w Pasymiu (ul. Polna 82 )

Spływ rozpoczynamy  w południowo – zachodniej odnodze jeziora, przy której znajdują się  zabudowania miejscowości Tylkowo i Pasym PKP.

Powierzchnia jeziora wynosi 562,2 ha, jego długość 6,05 km, a szerokość 1,5 k. Średnia głębokość to 7 m, maksymalna natomiast 31,7 m. Kalwa ma kształt podkowy o nierównych ramionach, między którymi położony jest półwysep Gaj.Na jego końcu 0.1 metra powyżej poziomu Kalwy Wielkiej, znajduje się jezioro Kalwa Mała.  U wejścia do zachodniej odnogi mieści się Wyspa Szpitalna.

Linia brzegowa urozmaicona jest wieloma małymi zatokami  i półwyspami, a na jeziorze znajduje się 8 wyspo powierzchni 6,4 ha.  Brzegi Kalwy są na przemian wysokie i strome,  a czasem płaskie i podmokłe. Długość linii brzegowej wynosi 36,15 km.

Kalwa jest jeziorem otwartym. Wypływa  z niego  do jeziora Kośno, gdzie współtworzy rzekę Kośna. Do Kalwy wpływa z kolei struga z jeziora Kiepunek (a wcześniej z Leleskiego) i struga  z jeziora Kalwa Mała. Kalwa jest połączona z jeziorem Kalepka. Jezioro przylega do drogi krajowej nr 53 między Szczytnem a Olsztynem i tędy najłatwiej dojechać. Do pozostałych brzegów można dojechać drogami,w większości utwardzonymi, z Pasymia i Tylkowa.

Charakterystyką jeziora Kalwa Duża jest zmienna głębokość, liczne zatoki, wyspy różniące się powierzchnią i kształtem. Przede wszystkim jednak cechą charakterystyczną tego jeziora jest bogactwo ryb, mimo iż jezioro było mocno wyeksploatowane przez rybaków, co sprawia, że jezioro jest ulubionym akwenem przez wędkarzy. Na jeziorze znajduje się osiem wysp o różnej wielkości       o łącznej powierzchni 6,4 ha. Są one bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Największą z nich jest wyspa Szpitalny Ostrów, leży ona w północno – zachodniej części jeziora.

Spływ kończymy  w mieście Pasym.

 lub

Wracamy tą samą trasą do Ośrodka Posejdon.

CENNIK wypożyczalni Ośrodka Posejdon:

Kajak 1-2 h  –  20 zł

Kajak 3 h –       30 zł

Kajak 1 dzień–  50 zł (w godz.10.00-20.00)

Cena do negocjacji w przypadku wynajęcia przez grupę co najmniej 5 kajaków

W cenie kapoki (także dziecięce), mapka wraz z krótką informacją.

Mapa ze strony    http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/788

Comments are closed.