OKOLICE

MAPA GMINY PASYM

http://www.visacom.pl/pasym/files/mapag.jpg

Ziemia pasymska (źrodło: http://www.pasym.pl/)

Pasym i jego okolice położone są w północno-wschodniej części Polski, na Mazurach, w woj. Warmińsko-Mazurskim (30 km od Olsztyna).
Gmina Pasym zajmuje powierzchnię 14 931 ha, w tym lasy stanowią 4 692 ha, a jeziora 1 653 ha. Teren ten zamieszkuje 5 200 osób.
Rejon Pasymia może stać się miejscem powszechnej rekreacji i wypoczynku. Atrakcyjnie położone miejscowości posiadają status miejscowości letniskowych. Są to: Łysa Góra, Michałki, Miłuki, Leleszki, Krzywonoga, Grom, Pasym, Tylkowo.
Walory krajobrazowe Pasymia: jeziora, lasy oraz zdrowe powietrze, przyciągają turystów z kraju i zagranicy.

Głównym walorem turystyczno-rekreacyjnym są jeziora, a wśród nich:

Sasek Wielki o pow. 869,3 ha
Kalwa o pow. 562 ha
Kośno o pow. 551,9 ha
Leleskie o pow. 423,5 ha
– Serwent o pow. 244,3 ha
– Gromskie o pow. 240 ha
Dłużek o pow. 29 ha
– Kalwa Mała o pow. 10,8 ha
oraz liczne mniejsze jeziora: Krominek, Elganowiec, Okrągłe, Ząbrowa, Jegły.
Są to jeziora bogate w różne gatunki ryb: leszcze, szczupaki, okonie, płoć i inne.
Atrakcyjność rejonu podnoszą stare potężne lasy sosnowe, których ozdobą jest liczna dzika zwierzyna. W lasach można spotkać łosie, sarny, jelenie, dziki, jenoty, lisy, wiewiórki, borsuki.
Przez Pojezierze Mazurskie prowadzi ciąg ptasich wędrówek. Również w okolicach Pasymia występują: perkoz dwuczuby, łabędź, czapla siwa, bocian czarny i biały, dzikie gęsi, kormorany, żurawie, liczne mewy, rybitwy a nawet bażanty. Można też spotkać orła bielika, sokoła, puchacze i sowy. Wszystko to zachęca do leśnych wędrówek i wypraw rowerowych oraz stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów letnich i zimowych.

 JEZIORO KALWA

źrodło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalwa_%28jezioro%29

Kalwa (Kalwa Wielka, Kalba, Kalba Wielka, niem. Grosser Calben See[1]) – jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Pasym.

Opis i położenie

Powierzchnia jeziora wynosi 562,2 ha, jego długość 6,05 km, a szerokość 1,5 k. Średnia głębokość to 7 m, maksymalna natomiast 31,7 m. Kalwa ma kształt podkowy o nierównych ramionach, między którymi położony jest półwysep Gaj. Na jego końcu,0.1 metra powyżej poziomu Kalwy Wielkiej, znajduje się jezioro Kalwa Mała. U wejścia do zachodniej odnogi mieści się Wyspa Szpitalna. Linia brzegowa urozmaicona jest wieloma małymi zatokami i półwyspami, a na jeziorze znajduje się 8 wysp[5] o powierzchni 6,4 ha. Brzegi Kalwy są na przemian wysokie i strome, a czasem płaskie i podmokłe. Długość linii brzegowej wynosi 36,15 km[2]. Przy południu zachodniej odnogi zabudowania miejscowości Tylkowo i Pasym PKP, a przy południowo-wschodniej Pasym. Kalwa jest jeziorem otwartym. Wypływa z niego Struga do jeziora Kośno, gdzie współtworzy rzekę Kośna. Do Kalwy wpływa z kolei struga z jeziora Kiepunek (a wcześniej z Leleskiego) i struga z jeziora Kalwa Mała. Kalwa jest połączona z jeziorem Kalepka.

Jezioro przylega do drogi krajowej nr 53 między Szczytnem a Olsztynem i tędy najłatwiej dojechać. Do pozostałych brzegów można dojechać drogami, w większości utwardzonymi, z Pasymia i Tylkowa.

Wędkarstwo

Kalwa to jezioro leszczowe, występuje tu głównie leszcz, lin, szczupak, płoć, okoń, a także węgorz]. Częste zaciągi mocno zubożyły faunę jeziora.

Turystyka

Okolice bardzo atrakcyjne turystycznie, stan czystości wody nadający się do kąpieli. W 1997 stwierdzano III klasę czystości. Niektóre źródła podają informacje o istotnym zanieczyszczeniu jeziora, które uległo zmniejszeniu po uruchomieniu oczyszczalni ścieków w Pasymiu. Istnieje możliwość wpłynięcia kajakiem poprzez Kiepunek na Leleskie. Przy wysokich wodach możliwe także przepłynięcie Strugą do jeziora Kośno i dalej szlakiem rzeki Kośna.

Comments are closed.